![]() | ![]() |
![]() | Ediția tipărită
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Părerea noastră
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]()
Folclor de Mircea Chirilă Se spune că în viaţă de două lucruri nu poţi scăpa, de Fisc şi de moarte. Care va să zică Fiscul e ca moartea, dacă nu mai rău, iar în România, unde sunt mai multe taxe pe cap de locuitor decât oriunde în lume, asocierea nu-i deloc forţată. Ei bine, iată că noul Guvern a produs prima minune care va zgudui lumea creştină. A reuşit să învingă moartea, pentru că a putut îngenunchea Fiscul. ![]() Zic şi eu de Adrian Criş Sau, ca să scutesc cititorii de efortul căutării traducerii dictonului latinesc - Ceea ce-i este îngăduit lui Jupiter (mai-marelui) nu-i este permis boului (celui mic). Cam asta e concluzia românului de rând când vede sarabanda înlocuirii unor prefecţi teoretic apolitici, nepartinici, cu alţi prefecţi, tot nealiniaţi politic şi neafiliaţi vreunui partid. |
![]() | ![]() |
![]() | Newsletter
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Magazin
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Prezentatoarea TV Carmen Brumă l-a cunoscut la Festivalul de la Cannes pe celebrul actor de la Hollywood, Gerard Butler, care a jucat în filme precum "300", "Law abiding citizen" ori " The bounty hunter". Iubita lui Mircea Badea nu a ratat ocazia de a se fotografia cu actorul.
Indienii de la TATA Motors au anunţat că au trecut în faza a doua a proiectului de dezvoltare a primei maşini care să funcţioneze cu aer comprimat.
Miliardarul Mark Zuckerberg, cofondatorul şi directorul general al Facebook s-a căsătorit cu iubita lui din facultate, Priscilla Chan, într-o ceremonie privată care s-a desfăşurat în curtea casei sale din Palo Alto.
|
![]() | ![]() |
![]() | Premiile lui Bihorel
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Se spune că dragostea poate să nu ţină cont de niciun interes. Nici măcar de cel politic. Vorbele acestea trebuie să le intre bine în cap şefilor bihoreni ai PSD, Ioan Mang, şi PDL, Ionel Avrigeanu. Asta pentru că băiatul pesedistului, Alex Mang, şi fata pedelistului, Cristina Avrigeanu, formează de ani buni un cuplu, iar acum au decis şi să se logodească, vara aceasta urmând să aibă loc şi nunta.
Vladimir Topală şi Radu Scridon, cei doi medici din Beiuş condamnaţi definitiv în noiembrie anul trecut la închisoare cu suspendare şi despăgubiri de 340.000 lei pentru moartea unei tinere paciente, riscă să ajungă totuşi după gratii. Asta deoarece ambii refuză să plătească despăgubirile.
Joia trecută, unul din meciurile campionatului de fotbal organizat de Poliţia Locală s-a lăsat cu o bătaie în toată regula între oamenii legii. Protagoniştii au fost "sportivii" echipei Jandarmeriei şi cei din lotul Poliţiei Locale, care s-au luat la harţă în plin meci de calificări.
|
![]() | ![]() |
![]() | De știut
| ![]() |
![]() | ![]() |
![]()
Bihoreanul de Mircea Dumitrescu Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere. Majoritatea studiilor efectuate arată că deteriorarea mecanismelor de apărare ale mucoasei gastrice şi agresiunea directă asupra sa sunt principalele cauze ale bolii. ![]() Avocatul Bihoreanului de Mircea Ursuta Conform articolului 2030 din Noul Cod Civil, pe lângă cauzele generale de încetare a contractelor, mandatul încetează prin revocarea sa de către mandant; renunţarea mandatarului; moartea, incapacitatea sau falimentul mandantului ori a mandatarului. Mandantul poate oricând revoca mandatul, expres sau tacit, indiferent de forma în care contractul de mandat a fost încheiat şi chiar dacă a fost declarat irevocabil. |

Rectorul Universităţii CreÅŸtine Partium, conf. univ. dr. Janos-Szatmari Szabolcs (foto), a anunÅ£at vineri, în cadrul unei conferinÅ£e de presă, că aÅŸteaptă validarea în funcÅ£ie din partea Ministerului EducaÅ£iei, după ce, pe 16 ianuarie, a fost declarat câÅŸtigătorul concursului organizat pentru ocuparea acestei funcÅ£ii, conform rezultatului referendumului desfăşurat în acest scop în iunie 2011.
"Pentru că Legea EducaÅ£iei permite fie alegerea rectorului, fie desemnarea lui prin concurs, FundaÅ£ia CreÅŸtină Partium, care a fondat Universitatea noastră, a propus varianta a doua, iar vara trecută, în iunie, la referendumul organizat în acest scop, cadrele didactice ÅŸi studenÅ£ii au fost de acord cu aceasta", a explicat Janos-Szatmari Szabolcs.
Acesta a mai spus că pe 16 ianuarie, la concursul organizat de o comisie formată pe jumătate din membrii comunităţii academice ÅŸi pe jumătate de membri ai comunităţii ÅŸtiinÅ£ifice ÅŸi artistice din Partium, s-a prezentat atât el, cât ÅŸi un contracandidat, în persoana actualului prorector, Horvath Gizella. "Concursul a constat în analiza planului de management al fiecărui candidat, plus un interviu pentru susÅ£inerea acestui plan", a mai spus Janos-Szatmari Szabolcs.
Ca umare a câÅŸtigării concursului, rectorul aÅŸteaptă validarea Ministerului EducaÅ£iei, care trebuie făcută în 30 de zile, adică până în 17 februarie, după care, tot în baza noii legi, va numi restul echipei de conducere.
În cazul Universităţii CreÅŸtine Partium, care are trei facultăţi ÅŸi 970 de studenÅ£i la trei facultăţi cu 14 specializări de licenţă ÅŸi cu 8 specializări de masterat, este vorba despre un singur prorector, de trei decani ÅŸi un singur prodecan, acesta din urmă la cea mai mare din facultăţi, cea de ÅžtiinÅ£e Socio-Umane.
Conf. univ. dr. Janos-Szatmari Szabolcs este absolvent, master ÅŸi doctor în filologie maghiară ÅŸi germană al Facultăţii de Litere din cadrul Universităţii BabeÅŸ-Bolyai din Cluj, fiind titularul catedrei de limba ÅŸi literatura germană al Universităţii CreÅŸtine Partium din Oradea din anul 2000, iar din 2007 ÅŸi rector al acestei instituÅ£ii de învăţământ superior.
Universitatea CreÅŸtină Partium a fost fondată ca instituÅ£ie de învăţământ superior privată în anul 1990. IniÅ£iativa a aparÅ£inut Consiliului Director al Eparhiei Reformate de pe lângă Piatra Craiului, condusă pe atunci de Laszlo Tokes (actualmente preÅŸedinte al Universităţii), ca Institut Superior Reformat, sub denumirea "Sulyok Istvan", după numele unui fost episcop reformat al Oradiei din secolul al XIX-lea.

LPS Bihorul a câştigat Trofeul FC Bihor (FOTO)
Rectorul Constantin Bungău: "Nu mă consider omul lui Antal"
Pretendenţii la şefia facultăţilor şi-au depus candidaturile. Cea mai mare concurenţă e la Drept şi la Protecţia Mediului
Stăpâna naiului: Oana Lianu are nevoie de voturile orădenilor în finala "Românii au talent"
Comisia de Etică a Universităţii: Antal nu şi-a plagiat doctoratulToate articolele scrise de Adrian Criş
![]() | ![]() |
![]() | Foto Bihoreanul
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Actual
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Anunțuri gratuite
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Sport
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Bihoreanul TV
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Oradea noastră
|
![]() |
![]() | ![]() |
![]() | Vremea în Oradea
|
![]() |
![]() | Fenomene meteo: Umiditatea: 48 % Viteza vântului: 11.27 km/h |
![]() | ![]() |
![]() | Curs valutar
|
![]() |







.jpg)



.jpg)


.jpg)

















.jpg)


.jpg)
.jpg)


.jpg)


