URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 20 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
11 Septembrie 2017, 15:48

Naș cu ghinion! Primarul Ilie Bolojan a rămas fără permis, după ce a fost prins gonind cu 172 km/h!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Oradiei, Ilie Bolojan, a rămas sâmbătă fără permis de conducere, după ce a fost prins de radar gonind cu o viteză de 172 km/h între Oradea şi Arad, mai precis între Şimand şi Chişineu Criş.

"Pilot de raliu"

Site-ul specialarad.ro scrie că Ilie Bolojan "ar putea face oricând concurenţă piloţilor de raliuri" şi se afla la volanul unui autoturism Mercedes când a fost prins cu 172 km/h cu un radar mobil.

Limita de viteză pe drumul respectiv, pe porţiunea dintre Şimand şi Chişineu Criş, este de 100 km/h.

Pentru depăşirea vitezei legale cu mai mult de 50 de km/h, Bolojan s-a ales cu suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile pe drumurile publice şi cu o amendă contravenţională în valoare de 1.305 lei, mai precizează specialarad.ro.

Trece pe bicicletă!

Primarul Oradiei a confirmat pentru BIHOREANUL faptul că a rămas fără permis, explicând şi unde mergea atât de repede. "M-am dus la nunta nepoţelei mele, fiica fratelui meu, unde am fost şi naş. Am fost contracronometru şi am galopat să ajung la timp", a spus Bolojan.

Acesta a confirmat şi faptul că a primit o amendă, sau "felicitări" cum i-a spus el, însă a spus că a rămas fără permis "vreo 30 de zile".

Întrebat cum se va deplasa de aici înainte, primarul a spus că se va folosi de dovada Poliţiei, în termenul legal, iar apoi va apela inclusiv la… bicicletă. "O să-mi iau şofer de la birou pentru deplasări în scop de serviciu în ţară. Spre Primărie voi veni pe jos, cu tramvaiul, cu bicicleta. Stau la 20 de minute de birou", a spus Bolojan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
@tds
te roade sa vezi cine sunt? vrei sa fii sigur ca nu sunt adrian cris? nu iti dau satisfactia. iar B.I e exact ce ai crezut. iar dunga e rosie...ca si doctrina. :)
Postat 12 Septembrie 2017, 11:22 de CHRIS
CE ZICI ?
@CHRIS: Nu-mi dau seama ce este b.i. Inițial am crezut că te referi la buletin de identitate. Dar nu văd sensul ! Explică-mi ! Dar poate o faci pe FB să nu ocupăm aici spațiul ! Dar dacă o faci pe FB te deconspiri...fă-ți un profil nou !
Postat 12 Septembrie 2017, 10:23 de TDS
@tds
e mare dunga rosie din b.i.?
Postat 12 Septembrie 2017, 10:16 de CHRIS
MULTUMIT?
@suporter_oradean: 1. Centrul a ajuns un BIRT ( in). 2. Eu nu trebuie să fiu cu acte pentru că nu sunt persoană publică și nu sunt membru al Coaliției pentru familie. 3. Am mai spus-o, nu am permis din motive medicale. 4. Am câțiva ani peste adolescentul Ilie! Zic să se retragă pentru a-și trăi liniștit batranetile alături de I.I.
Postat 12 Septembrie 2017, 09:33 de TDS
!!!
@CHRIS: NU!
Postat 12 Septembrie 2017, 09:27 de TDS
A galopat
Serios?Ar fi trrbuit sa fiti pe cal, nu se galopeaza cu masina.
Postat 12 Septembrie 2017, 09:14 de Didier
a distrus centru ? #tds
cum a distrus centru ? zeci,sute de oameni isi fac poze in piata unirii,in weekend e plin de turisti ? Iar aberezi ? intreaba lumea sa vezi cati sunt impotriva a ce s-a facut in centru..... Apropo ai permis ? esti insurat ? mai bine ti-ai traii batranetea in liniste decat sa ne tot amintesti ca esti paranoic...
Postat 12 Septembrie 2017, 09:07 de suporter_oradean
@tds
sarco las-o mai moale ca nu esti in masura sa ne spui ce inseamna familist. a gresit, a platit. tu nu ai sarit peste lege niciodata?
Postat 12 Septembrie 2017, 09:01 de CHRIS
Cu o mica mentiune!
I ♡ Bolo cu mentiu ea ca nu imi place ca blocheaza sistematic traficul din centrul orasului. In rest, omul e bestial :))))
Postat 12 Septembrie 2017, 08:27 de BlackDot
Bestial! Cel mai tare primar! :))) I ♡ Bolo ! :))))
Postat 12 Septembrie 2017, 08:25 de BlackDot
Primarul "pedeapsa"?
Toti facem greseli, unele cu voie altele fara voie, e omenesc... Dar nu si in cazul acestui individ care isi aroga dreptul de a lua decizii importante in numele oradenilor. Cum mai poate oradeanul de rand sa aiba incredere in judecata unui om care incalca cu o asa nonsalanta legea.. Intelegeam sa depaseasca viteza cu 20 - 30 hai fie 40 km peste limita.. E cazul ca si cei care au avut incredere oarba in nebun, sa-si puna niste semne de intrebare.
Postat 12 Septembrie 2017, 07:19 de bihoreanoradean
JAPIȚA FIREA și ISUS BOLOJAN
@Iolanda: Nu, nu, nu! D-na Firea e o " nenorocită roșie " în timp ce Ilie Gavril Bolojan este cinstea întruchipată! Nu a impus tranzacții, nu a distrus centrul unui oraș, nu s-a opus organizării concursului de arhitect șef, nu intervine niciodată pentru promovarea intereselor proprii, nu parchează aiurea, NU! Ba e si FAMILIST sadea!
Postat 11 Septembrie 2017, 23:33 de TDS
Concl
Concluzia mea e ca ar trebui terminate cat mai repede autostrazile. Altii fac 150 de km intr-o ora (Germania) noi mergem taca taca. PS Nu stia dl Bolojan ca la nunta se poate merge si cu elicopterul? ( pute retine oarece de la d-na Firea)
Postat 11 Septembrie 2017, 23:12 de Iolanda
Graba strica treaba ????
Cam penibil moment.....totusi este de apreciat faptul ca nu s-a musamalizat, felicitari agentilor aradeni !
Postat 11 Septembrie 2017, 22:27 de AdrianD
CU LEGEA PE LEGE CĂLCAND
De regulă nașul cunună împreună cu nașa! Cine a fost nașa? Coaliția pentru familie acceptă o pereche formată din concubini? Adică două persoane trăiorare în păcat? PS: Și pâna acum îl transporta pupilul Birta! Deci...da ce e cu Mercedes-ul? Al cui o fi?
Postat 11 Septembrie 2017, 17:50 de TDS
Cum poti sa ai incredere ca ti se vor respecta drepturile legale ... de catre unul care incalca atat de flagrant legea?
O sa revina la vechiile obiceiuri, din primul mandat, cand locuia in apt. 101 din cea mai reprezentativa cladire a municipiului Oradea. Sau, ca sa nu se supere "sponsorul" ori "donatorul" cum ar fi de fapt corect, chiar in Mercedesul cu pricina, parcat unde vrea muschii lui, autovehiculul fiind suficient de mare si de dotat !?!
Postat 11 Septembrie 2017, 16:32 de WinDos
Sper..
ca nu a fost alta masina a lui Blaga...
Postat 11 Septembrie 2017, 16:08 de nealiniat
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)
  • Pentru bătrâneţi senine şi respectate: După 10 ani de lucrări, Caritas Eparhial a inaugurat Casa Frenţiu (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON