URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 20 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
06 Ianuarie 2014, 18:41

Hoţii de lemne au dat iama în Padiş: 10 camioane cu brad furate între Sărbători, dar poliţiştii n-au văzut nimic! (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Hoţii de lemne au dat iama în pădurile de pe platoul Padiş în perioada Sărbătorilor, de unde au plecat cu aproape 100 metri cubi de buşteni de brad dintr-o pădure situată la o aruncătură de băţ de sediul Administraţiei Parcului Natural Apuseni, aflată în proprietatea Companiei de Turism, Hoteluri şi Restaurante Padiş, a omului de afaceri Viorel Popa.

Jaful a fost descoperit pe 2 ianuarie, de angajaţii afaceristului închis în prezent pentru fraudă. Văzând efectele, oamenii au anunţat imediat Poliţia şi Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic şi de Vânătoare (ITRSV) Bihor.

"Am fost la Poliţia Pietroasa, unde nu era nimeni. Şeful de post era plecat în vacanţă, iar ceilalţi doi poliţişti mi-au transmis prin telefon că vor veni. Au venit abia luni, poliţiştii din Bunteşti", a explicat BIHOREANULUI unul dintre angajaţii societăţii, revoltat de impasibilitatea oamenilor legii.

"Bine că îi prind pe cei care aduc surcele cu căruţele, iar pe ăştia care au furat cu TIR-ul nu i-a văzut nimeni. Cum e posibil să nu vezi camioanele încărcate cu lemne coborând chiar sub nasul tău?", se întreabă sursa citată, cu trimitere la faptul că şoseaua care coboară din Padiş trece prin comuna Pietroasa chiar pe lângă sediul Postului de Poliţie.

Cert e că luni, împreună cu poliţiştii din Bunteşti, pe platoul Padiş au urcat doar inspectorii ITRSV Bihor, pentru evaluarea pagubei. Potrivit inspectorului şef Daniel Coraş, echipajul trimis la faţa locului a găsit 33 de cioate ale unor arbori nemarcaţi, toţi cu un diametru de peste 50 cm. "Furtul s-a comis chiar lângă şosea, din zona denumită Şesul Padişului. În total, e vorba de peste 100 metri cubi de lemn în valoare de peste 10.000 lei. Cine sunt autorii, vor stabili cei de la Poliţie", a explicat şeful ITRSV Bihor.

Coraş susţine că hoţii cunoşteau bine zona şi au profitat de faptul că pădurea respectivă nu este păzită. "În aceste condiţii, nu ai cui să-i impuţi lemnele. Nu este pădurar, paznic, nimic. Vor plăti hoţii, în cazul în care vor fi prinşi", a mai spus şeful ITRSV.

Solicitat să prezinte constatările făcute de poliţiştii care s-au deplasat la locul incidentului, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, subcomisarul Alina Dinu, a comunicat că şefii instituţiei îşi vor spune punctul de vedere legat de caz doar în baza primirii unei adrese scrise din partea publicaţiei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
HIENA
HIENA = CORAS ---s-a stiti ca i se potriveste ,chiar sugestiv!
Postat 18 Ianuarie 2014, 06:15 de paduraru
Nu numai la Dobresti se fura PADUREA
FURTUL DE LEMNE NE PEDEPSIT DE LA DORESTI RECIDIVEAZA SI INCURAJEAZA SI PE ALTII LA FURT !! DACA SE POATE TRAII SI DIN FURAT FIID PROTEJAT COTRA SPAGII PLATITE DE HOTI (TAXA DE PROTECTIE LA FURT ) IN COMPLICITATE CU REPREZENTANTII ORGANELOR ABILITATE ALE STATULUI INCET DAR SIGUR SOCIETATEA TINDE SPRE ANARHIE SI PIERDERE TOTALA DE AUTORITATE .SI ASTA INTR-UN STAT AL UNIUNII EUROPENE NU IN NIGERIA SAU SUDANUL DE SUD !!
Postat 09 Ianuarie 2014, 11:19 de PADURAR din DOBRESTI
HOTII SI SPAGARII DE LA ITRSV SI ARR
POPA PROSTU botez de BOT ,de ce se intampla la ITRSV si ARR ,nu stii nimic !! Dar minciuni stii sa spui , despre piste de aeroport si alte OZN-uri investitionale in Bihor !! Popa Cornel si hotii lui de paduri si luat spaga de la transportatori sunt la putere , incepand cu hotul sef de la ITRSV,CORAS (cu dosare penale pentru furt de lemne de la TARCAITA ,se pare ca si condamnat in acest caz ,binenteles cu suspendare) si acest organ de control cu sediul in judetul bihor la 40 de km de jaful de la dobresti si de la padis nu a ...stiut nimeni nimic bravo POPA CORNEL ,ca acuma o s-a apari iar la ziar si cu TOTI HOTII DE LEMNE DIN BIHOR nu numai cu HOTII DE LA ARR , .BRAVO !!!
Postat 09 Ianuarie 2014, 09:55 de bot
HIENA FARA NR ,SI POPA NELIMITAT
bai luati probe de pipii,poate a ros HIENA (CORAS DANIEL) copaci,si cineva a facut un lucru bun si la dus acasa,la foc ca a fost frig...:-)
Postat 08 Ianuarie 2014, 17:46 de ghita
LUPUL CORAS PAZNIC LA OI !!!
D-le Popa Cornel ! D-na promovata ministreasa la paduri si sefa peste ITRSV - urile din tara nu vede in atatea poze ce face CORAS al tau ! Ca doar dvs.la-ti promovat sef la ITRSV-Bihor chiar stiind ca a fost condamnat pentru ,,furt de lemne '' pai asta ar fi ca ,,lupul paznic la oi'' D-le Popa Cornel ,cei drept nu la oile dvs. ci ale noastre ale tuturor . Demisia D-le Popa Cornel dar inainte da-l afara pe Coras CA A FURAT DESTUL !!!!
Postat 07 Ianuarie 2014, 18:42 de Sfetnic
mitre lu bodroanea
MITRE LU BODROANEA SI CU NEATA STIE
Postat 07 Ianuarie 2014, 15:51 de mitre
POPA CORNEL PROTECTOR DE PENALI
P.e.N.a..L.i protectori de PENALI !! Pe d-l P0PA CORNEL il omoara chefurile ,betiile ,curvele si noptile pierdute la jocul de poker in diverse locatii ,fie la NOJORID fie la CHISCAU cu libidinosii din jurul sau precum CORAS , MARELE CONTY ZDREANTA DE PETI si lista ar putea continua...... Acest individ si-a facut campanie si a castigat in total trei mandate pe acest D.N.76 ,CU PROMISIUNI DE CAMPANIE ,RAMASE BINENTELES LA STADIUL DE MINCIUNI.L-AM VOTAT CONSTANT DIN 2000 INCOACE DAR NU O SA-L MAI VOTEZ NICIODATA ,DEJA IL REGRET PE RADU TARLE ,ASTA MACAR A FACUT CEVA PENTRU BIHOR.MA-M SATURAT DE MINCIUNILE Pe.Na.L-istilor si de POPA CU CACATII DIN JURUL LUI! 1 postat de: viitor votant P.D.L.
Postat 07 Ianuarie 2014, 15:03 de corcitura
Pfui ce pute iar la Bins !
De la Clanul Sicilenilor la Clanul Binsenilor .! Hoti ,pungasi ,betivi si c....... notorii ! Numele !? se stiu ,imi e scarba sa le spui . Pfui ce pute iar la Bins !!
Postat 07 Ianuarie 2014, 14:58 de ZORBA GRECUL
In 1 si 2 ianuarie zburdau utilajele prin tot Bihorul
.
Postat 07 Ianuarie 2014, 11:23 de Hall
de care militieni vorbim????
In primul rand ex afaceristul viorel popa nu are proprietate acolo ci este un tertip de a fura padurile neadministrate si mai marii itrsv-ului cunosc bine asta da se scarpina ca fac treaba. de ce nu este audiat cel care a taiat respectiv pruncu lui bodroanea???? de ce nu e audiat transportatorul respectiv neata si piri????de ce nu e audiat politistul anului din pietroasa ....mai marele george????ce cauta astfel de scursuri ca oameni a legi????sa stea sa tina spatele in pietroasa sa vada daca urca parcu in sus????
Postat 07 Ianuarie 2014, 11:09 de neata si cristi boga
de unde stiu "baietii destepti"amanunte...
De unde naiba sa stie hotii aia ordinari ce suprafete de paduri sunt pazite sau nu...? De la nenorocitii aia de la ITRSV,care cunosc 100% situatia padurilor administrate/pazite...ei dai pontul..ei supervizeaza taierile abuzive si rase pe suprafetele neadministrate...Ei,de la ITRSV..cu cei de la Romsilva si cu Ocoalele silvice...iar nenorocitii de militieni sunt partasi la toate astea..Militienii,inspectorii silvici,inginerii silvici de control..toti se impart pe transportatori si padurari..iau taxa de protector de la ei..da,taxa de protectie...fortandui pe protejati sa fure pt toti...Nenorociti multi in tara asta...Noi ne amaram de ce se petrece si pe ei...ii doare la basca
Postat 07 Ianuarie 2014, 09:38 de simplu
Hotiii !!!
Politai sunt la Pungesti sa ii apere pe hotii americano-romani de amarastenii aflati in greva foamei !!!!
Postat 06 Ianuarie 2014, 23:26 de razatorul
ghici unde sunt lemnele :))))
daca vrei sa gaseste lemnele dute si cauta in depozit la petrugan la campani toatalumea stie cael taie in padis a mai fost implicat si in alte scandaluri cu furt lemnos din padis
Postat 06 Ianuarie 2014, 22:08 de campeni
jaf?
Jaf? Deloc! Asta se numeste ca faci afaceri! jaf se numeste in Noul Dictionar(al baietilor smecheri) cei care fura o surcea, o gaina, o trotineta, etc! Restul in acceptiunea unui bussinessman, se numeste afacere!!! Desigur ca s-a stiut de acesta grosolanie.S-a facut sub atenta privire a paznicilor, asa cu s-a facut si la Dobresti! S-a gasit vre-un vinovat? nu!Sau poate ca da vina pe un biet neica-n-drum!
Postat 06 Ianuarie 2014, 21:32 de citizen
Politia e Militie
Echipajele stau la Sudrigiu si opresc doar fraieri care transporta surcele, la aia care transporta cu camioanele busteni nu le fac nimic ca dau SPAGA de rigoare, dar Dumnezeu nu va iarta (...) militieni si padurari burtosi puturosi si infecti ....ha ha ha
Postat 06 Ianuarie 2014, 20:21 de John
Iarasi Viorel Popa!
Sa intelegem ca sediul Administratiei Parcului Natural Apuseni se afla in proprietatea firmei dlui Popa Viorel?Indiferent daca aceasta afirmatie e adevarata, ce legatura are Popa Viorel sau firma sa cu furtul de lemne?Popa viorel are destule pacate(pe care acum le regreta) si nu e cazul sa-i inventati altele noi.Popa Viorel nu are nimic cu acest furt de lemne, v-o garantez!
Postat 06 Ianuarie 2014, 19:05 de Botronea
butas mondialu
bai coras analfabetule pe cine ai trimis sa verifice cioatele respective pe prietenul tau rampa mai bine era sa trimiti pe frateto mare silvicultor si el ca tine dar cel mai bine era totusi sa trimiti pe fostul tau coleg de facultate domnul butas care impreuna cu tine erau marii favoriti ai tuturor profesorilor de la mediu din oradea doi analfabeti actuali mari sefi in silvicultura
Postat 06 Ianuarie 2014, 18:58 de gura casca
Ori nu-ti faci treaba, ori esi corupt.
Daca n-au vazut pt. ce-i platim ? Seful lor ar trebui sa-i dea afara.Sau au vazut ? Stie si sefu ?
Postat 06 Ianuarie 2014, 18:52 de Garcea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)
  • Pentru bătrâneţi senine şi respectate: După 10 ani de lucrări, Caritas Eparhial a inaugurat Casa Frenţiu (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON