URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 30 MARTIE 2017
Ediția tipărită
Părerea noastră
Folclor de Bihor
Nişte spirite libere din Marghita au constatat că urbea e ocolită de trupele importante din ţară. Nu s-au dus să se plângă primarului că în târgul lor nu se întâmplă nimic. Au pus mână de la mână şi au adus ei cântăreţi în oraş. I-au cazat în casele lor, le-au dat din bucatele gătite de ei, şi-au chemat concetăţeni gratis la concert şi toată lumea a fost mulţumită.
Zic şi eu
Majoritatea primăriilor din Bihor nu se descurcă din veniturile proprii, dezvăluia în ianuarie Camera de Conturi. Nu-i o noutate. De două decenii cifrele spun că, din cele 91 de comune bihorene, doar 6 ar funcţiona fără bani de la Bucureşti.
Cum a fost?
De 8 Martie, cetăţeanul din mine a trimis câte un "mărţişor" Primăriei şi Poliţiei Rutiere, cu trei propuneri de modificări legate de circulaţia auto prin oraş. Prima: verde intermitent pentru maşinile care circulă dinspre strada Menumorut/Piaţa Creangă şi virează la dreapta, spre Parcul Petőfi. A doua: instalarea unui semafor cu buton pentru pietoni în dreptul staţiei de tramvai de după podul Decebal, pe sensul de mers înspre Hotelul Ramada.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aveți încredere în noul Guvern al României?






De stiut
Avocatul Bihoreanului
În foarte multe situaţii, după parcurgerea unui proces, partea care câştigă litigiul (creditorul) se vede în imposibilitatea de a obţine sumele acordate prin hotărârea judecătorească datorită faptului că partea care a pierdut procesul (debitorul) şi-a înstrăinat între timp toate bunurile. Pentru a preîntâmpina o astfel de situaţie, codul de procedură civilă pune la îndemâna părţii interesate instituţia sechestrului asigurător.
Bihoreanul la medic
Apendicita acută poate apărea la orice vârstă, dar este mai frecventă la tineri şi mai rară la vârstele extreme, nefiind influenţată de sex (cu excepţia perioadei dintre pubertate şi 25 de ani, când apare în 2/3 din cazuri la bărbaţi).
Psihologul Bihoreanului
Mulţumită Hollywood-ului şi conştiinţei comune, în mintea oamenilor din ziua de azi s-au instalat o serie de mituri legate de psihologie. În acest articol vom discuta despre câteva dintre ele şi vom vedea cum părerea lumii diferă de realitate.
06 Ianuarie 2014, 18:41

Hoţii de lemne au dat iama în Padiş: 10 camioane cu brad furate între Sărbători, dar poliţiştii n-au văzut nimic! (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Hoţii de lemne au dat iama în pădurile de pe platoul Padiş în perioada Sărbătorilor, de unde au plecat cu aproape 100 metri cubi de buşteni de brad dintr-o pădure situată la o aruncătură de băţ de sediul Administraţiei Parcului Natural Apuseni, aflată în proprietatea Companiei de Turism, Hoteluri şi Restaurante Padiş, a omului de afaceri Viorel Popa.

Jaful a fost descoperit pe 2 ianuarie, de angajaţii afaceristului închis în prezent pentru fraudă. Văzând efectele, oamenii au anunţat imediat Poliţia şi Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic şi de Vânătoare (ITRSV) Bihor.

"Am fost la Poliţia Pietroasa, unde nu era nimeni. Şeful de post era plecat în vacanţă, iar ceilalţi doi poliţişti mi-au transmis prin telefon că vor veni. Au venit abia luni, poliţiştii din Bunteşti", a explicat BIHOREANULUI unul dintre angajaţii societăţii, revoltat de impasibilitatea oamenilor legii.

"Bine că îi prind pe cei care aduc surcele cu căruţele, iar pe ăştia care au furat cu TIR-ul nu i-a văzut nimeni. Cum e posibil să nu vezi camioanele încărcate cu lemne coborând chiar sub nasul tău?", se întreabă sursa citată, cu trimitere la faptul că şoseaua care coboară din Padiş trece prin comuna Pietroasa chiar pe lângă sediul Postului de Poliţie.

Cert e că luni, împreună cu poliţiştii din Bunteşti, pe platoul Padiş au urcat doar inspectorii ITRSV Bihor, pentru evaluarea pagubei. Potrivit inspectorului şef Daniel Coraş, echipajul trimis la faţa locului a găsit 33 de cioate ale unor arbori nemarcaţi, toţi cu un diametru de peste 50 cm. "Furtul s-a comis chiar lângă şosea, din zona denumită Şesul Padişului. În total, e vorba de peste 100 metri cubi de lemn în valoare de peste 10.000 lei. Cine sunt autorii, vor stabili cei de la Poliţie", a explicat şeful ITRSV Bihor.

Coraş susţine că hoţii cunoşteau bine zona şi au profitat de faptul că pădurea respectivă nu este păzită. "În aceste condiţii, nu ai cui să-i impuţi lemnele. Nu este pădurar, paznic, nimic. Vor plăti hoţii, în cazul în care vor fi prinşi", a mai spus şeful ITRSV.

Solicitat să prezinte constatările făcute de poliţiştii care s-au deplasat la locul incidentului, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, subcomisarul Alina Dinu, a comunicat că şefii instituţiei îşi vor spune punctul de vedere legat de caz doar în baza primirii unei adrese scrise din partea publicaţiei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
HIENA
HIENA = CORAS ---s-a stiti ca i se potriveste ,chiar sugestiv!
Postat 18 Ianuarie 2014, 06:15 de paduraru
Nu numai la Dobresti se fura PADUREA
FURTUL DE LEMNE NE PEDEPSIT DE LA DORESTI RECIDIVEAZA SI INCURAJEAZA SI PE ALTII LA FURT !! DACA SE POATE TRAII SI DIN FURAT FIID PROTEJAT COTRA SPAGII PLATITE DE HOTI (TAXA DE PROTECTIE LA FURT ) IN COMPLICITATE CU REPREZENTANTII ORGANELOR ABILITATE ALE STATULUI INCET DAR SIGUR SOCIETATEA TINDE SPRE ANARHIE SI PIERDERE TOTALA DE AUTORITATE .SI ASTA INTR-UN STAT AL UNIUNII EUROPENE NU IN NIGERIA SAU SUDANUL DE SUD !!
Postat 09 Ianuarie 2014, 11:19 de PADURAR din DOBRESTI
HOTII SI SPAGARII DE LA ITRSV SI ARR
POPA PROSTU botez de BOT ,de ce se intampla la ITRSV si ARR ,nu stii nimic !! Dar minciuni stii sa spui , despre piste de aeroport si alte OZN-uri investitionale in Bihor !! Popa Cornel si hotii lui de paduri si luat spaga de la transportatori sunt la putere , incepand cu hotul sef de la ITRSV,CORAS (cu dosare penale pentru furt de lemne de la TARCAITA ,se pare ca si condamnat in acest caz ,binenteles cu suspendare) si acest organ de control cu sediul in judetul bihor la 40 de km de jaful de la dobresti si de la padis nu a ...stiut nimeni nimic bravo POPA CORNEL ,ca acuma o s-a apari iar la ziar si cu TOTI HOTII DE LEMNE DIN BIHOR nu numai cu HOTII DE LA ARR , .BRAVO !!!
Postat 09 Ianuarie 2014, 09:55 de bot
HIENA FARA NR ,SI POPA NELIMITAT
bai luati probe de pipii,poate a ros HIENA (CORAS DANIEL) copaci,si cineva a facut un lucru bun si la dus acasa,la foc ca a fost frig...:-)
Postat 08 Ianuarie 2014, 17:46 de ghita
LUPUL CORAS PAZNIC LA OI !!!
D-le Popa Cornel ! D-na promovata ministreasa la paduri si sefa peste ITRSV - urile din tara nu vede in atatea poze ce face CORAS al tau ! Ca doar dvs.la-ti promovat sef la ITRSV-Bihor chiar stiind ca a fost condamnat pentru ,,furt de lemne '' pai asta ar fi ca ,,lupul paznic la oi'' D-le Popa Cornel ,cei drept nu la oile dvs. ci ale noastre ale tuturor . Demisia D-le Popa Cornel dar inainte da-l afara pe Coras CA A FURAT DESTUL !!!!
Postat 07 Ianuarie 2014, 18:42 de Sfetnic
mitre lu bodroanea
MITRE LU BODROANEA SI CU NEATA STIE
Postat 07 Ianuarie 2014, 15:51 de mitre
POPA CORNEL PROTECTOR DE PENALI
P.e.N.a..L.i protectori de PENALI !! Pe d-l P0PA CORNEL il omoara chefurile ,betiile ,curvele si noptile pierdute la jocul de poker in diverse locatii ,fie la NOJORID fie la CHISCAU cu libidinosii din jurul sau precum CORAS , MARELE CONTY ZDREANTA DE PETI si lista ar putea continua...... Acest individ si-a facut campanie si a castigat in total trei mandate pe acest D.N.76 ,CU PROMISIUNI DE CAMPANIE ,RAMASE BINENTELES LA STADIUL DE MINCIUNI.L-AM VOTAT CONSTANT DIN 2000 INCOACE DAR NU O SA-L MAI VOTEZ NICIODATA ,DEJA IL REGRET PE RADU TARLE ,ASTA MACAR A FACUT CEVA PENTRU BIHOR.MA-M SATURAT DE MINCIUNILE Pe.Na.L-istilor si de POPA CU CACATII DIN JURUL LUI! 1 postat de: viitor votant P.D.L.
Postat 07 Ianuarie 2014, 15:03 de corcitura
Pfui ce pute iar la Bins !
De la Clanul Sicilenilor la Clanul Binsenilor .! Hoti ,pungasi ,betivi si c....... notorii ! Numele !? se stiu ,imi e scarba sa le spui . Pfui ce pute iar la Bins !!
Postat 07 Ianuarie 2014, 14:58 de ZORBA GRECUL
In 1 si 2 ianuarie zburdau utilajele prin tot Bihorul
.
Postat 07 Ianuarie 2014, 11:23 de Hall
de care militieni vorbim????
In primul rand ex afaceristul viorel popa nu are proprietate acolo ci este un tertip de a fura padurile neadministrate si mai marii itrsv-ului cunosc bine asta da se scarpina ca fac treaba. de ce nu este audiat cel care a taiat respectiv pruncu lui bodroanea???? de ce nu e audiat transportatorul respectiv neata si piri????de ce nu e audiat politistul anului din pietroasa ....mai marele george????ce cauta astfel de scursuri ca oameni a legi????sa stea sa tina spatele in pietroasa sa vada daca urca parcu in sus????
Postat 07 Ianuarie 2014, 11:09 de neata si cristi boga
de unde stiu "baietii destepti"amanunte...
De unde naiba sa stie hotii aia ordinari ce suprafete de paduri sunt pazite sau nu...? De la nenorocitii aia de la ITRSV,care cunosc 100% situatia padurilor administrate/pazite...ei dai pontul..ei supervizeaza taierile abuzive si rase pe suprafetele neadministrate...Ei,de la ITRSV..cu cei de la Romsilva si cu Ocoalele silvice...iar nenorocitii de militieni sunt partasi la toate astea..Militienii,inspectorii silvici,inginerii silvici de control..toti se impart pe transportatori si padurari..iau taxa de protector de la ei..da,taxa de protectie...fortandui pe protejati sa fure pt toti...Nenorociti multi in tara asta...Noi ne amaram de ce se petrece si pe ei...ii doare la basca
Postat 07 Ianuarie 2014, 09:38 de simplu
Hotiii !!!
Politai sunt la Pungesti sa ii apere pe hotii americano-romani de amarastenii aflati in greva foamei !!!!
Postat 06 Ianuarie 2014, 23:26 de razatorul
ghici unde sunt lemnele :))))
daca vrei sa gaseste lemnele dute si cauta in depozit la petrugan la campani toatalumea stie cael taie in padis a mai fost implicat si in alte scandaluri cu furt lemnos din padis
Postat 06 Ianuarie 2014, 22:08 de campeni
jaf?
Jaf? Deloc! Asta se numeste ca faci afaceri! jaf se numeste in Noul Dictionar(al baietilor smecheri) cei care fura o surcea, o gaina, o trotineta, etc! Restul in acceptiunea unui bussinessman, se numeste afacere!!! Desigur ca s-a stiut de acesta grosolanie.S-a facut sub atenta privire a paznicilor, asa cu s-a facut si la Dobresti! S-a gasit vre-un vinovat? nu!Sau poate ca da vina pe un biet neica-n-drum!
Postat 06 Ianuarie 2014, 21:32 de citizen
Politia e Militie
Echipajele stau la Sudrigiu si opresc doar fraieri care transporta surcele, la aia care transporta cu camioanele busteni nu le fac nimic ca dau SPAGA de rigoare, dar Dumnezeu nu va iarta (...) militieni si padurari burtosi puturosi si infecti ....ha ha ha
Postat 06 Ianuarie 2014, 20:21 de John
Iarasi Viorel Popa!
Sa intelegem ca sediul Administratiei Parcului Natural Apuseni se afla in proprietatea firmei dlui Popa Viorel?Indiferent daca aceasta afirmatie e adevarata, ce legatura are Popa Viorel sau firma sa cu furtul de lemne?Popa viorel are destule pacate(pe care acum le regreta) si nu e cazul sa-i inventati altele noi.Popa Viorel nu are nimic cu acest furt de lemne, v-o garantez!
Postat 06 Ianuarie 2014, 19:05 de Botronea
butas mondialu
bai coras analfabetule pe cine ai trimis sa verifice cioatele respective pe prietenul tau rampa mai bine era sa trimiti pe frateto mare silvicultor si el ca tine dar cel mai bine era totusi sa trimiti pe fostul tau coleg de facultate domnul butas care impreuna cu tine erau marii favoriti ai tuturor profesorilor de la mediu din oradea doi analfabeti actuali mari sefi in silvicultura
Postat 06 Ianuarie 2014, 18:58 de gura casca
Ori nu-ti faci treaba, ori esi corupt.
Daca n-au vazut pt. ce-i platim ? Seful lor ar trebui sa-i dea afara.Sau au vazut ? Stie si sefu ?
Postat 06 Ianuarie 2014, 18:52 de Garcea
FOTO BIHOREANUL
TIMP LIBER
CURS VALUTAR
  • 1 USD = 4.2232 RON
  • 1 EUR = 4.5575 RON
  • 1 HUF = 0.0147 RON