URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 SEPTEMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Nici în cele mai erotice visuri ale Primăriei edilii nu se aşteptau ca Aquapark-ul să încheie primul an de activitate cu un plus de 660.000 de euro. De obicei e o performanţă ca astfel de activităţi să le scoţi pe zero. Ei bine, şi ce face conducerea Aquapark-ului în această situaţie? Varsă jumătate din sumă în gura hrăpăreaţă a Primăriei, urmând ca, din suma rămasă, să mai cârpească pe ici pe acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
BIHOREANUL a dezvăluit că în PSD se pregăteşte o execuţie, Mang convocând CEx-ul ca să-şi înlăture din CJ fosta favorită, pe Ana Maria Tiron, după ce îi ceruse demisia şi aceasta l-a refuzat. Motivul? Sultanul Roşu nu mai are certitudinea că la foarte probabila reluare a alegerilor pentru conducerea judeţului aceasta ar vota la fel ca anul trecut, făcându-l din nou vice...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Doar moartea pare să-i apropie pe politicieni unul de altul ca oameni. Preocupaţi de declaraţii politice, talk-show-uri, bătălii de imagine, interpelări şi moţiuni, domniile lor par să uite că, până la urmă, sunt doar oameni. Abia la căpătâiul unui coleg sau adversar trecut la cele sfinte şi dezbrăcat de funcţii dau dovadă de compasiune şi eleganţă. Cel mai adesea tardiv.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu transformarea Pieței Unirii într-o zonă preponderent pietonală?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Cu ocazia pronunţării acestei decizii, Curtea Constituţională şi-a reconsiderat jurisprudenţa tocmai datorită reevaluării standardului de protecţie pe care îl asigură art. 16 alin. (1) şi art. 21 alin. (3) din Constituţie, în sensul reducerii marjei de apreciere a legiuitorului în domeniul căilor extraordinare de atac şi al sporirii garanţiilor care însoţesc accesul liber la justiţie în condiţiile în care şi căile extraordinare de atac reprezintă un aspect al accesului liber la justiţie.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În Bihor, unul dintre cei mai răspândiţi şerpi veninoşi este vipera comună, a cărei muşcătură este gravă şi se recunoaşte după cele două urme lăsate de colţii şarpelui şi care la scurt timp sunt înconjurate de o coroană de mici vezicule.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Creierul uman este o maşinărie complexă. Nici până în ziua de azi nu sunt cunoscute toate funcţiile lui şi îndrăznesc să afirm că lucrurile pe care le ştim despre el pălesc în comparaţie cu cele pe care încă nu le-am descoperit. În acest articol voi vorbi despre 7 mituri legate de mintea umană, lucruri care au intrat în conştiinţa comună sau au fost perpetuate de filme şi media, dar care în realitate sunt neadevăruri.
06 Ianuarie 2014, 18:41

Hoţii de lemne au dat iama în Padiş: 10 camioane cu brad furate între Sărbători, dar poliţiştii n-au văzut nimic! (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Hoţii de lemne au dat iama în pădurile de pe platoul Padiş în perioada Sărbătorilor, de unde au plecat cu aproape 100 metri cubi de buşteni de brad dintr-o pădure situată la o aruncătură de băţ de sediul Administraţiei Parcului Natural Apuseni, aflată în proprietatea Companiei de Turism, Hoteluri şi Restaurante Padiş, a omului de afaceri Viorel Popa.

Jaful a fost descoperit pe 2 ianuarie, de angajaţii afaceristului închis în prezent pentru fraudă. Văzând efectele, oamenii au anunţat imediat Poliţia şi Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic şi de Vânătoare (ITRSV) Bihor.

"Am fost la Poliţia Pietroasa, unde nu era nimeni. Şeful de post era plecat în vacanţă, iar ceilalţi doi poliţişti mi-au transmis prin telefon că vor veni. Au venit abia luni, poliţiştii din Bunteşti", a explicat BIHOREANULUI unul dintre angajaţii societăţii, revoltat de impasibilitatea oamenilor legii.

"Bine că îi prind pe cei care aduc surcele cu căruţele, iar pe ăştia care au furat cu TIR-ul nu i-a văzut nimeni. Cum e posibil să nu vezi camioanele încărcate cu lemne coborând chiar sub nasul tău?", se întreabă sursa citată, cu trimitere la faptul că şoseaua care coboară din Padiş trece prin comuna Pietroasa chiar pe lângă sediul Postului de Poliţie.

Cert e că luni, împreună cu poliţiştii din Bunteşti, pe platoul Padiş au urcat doar inspectorii ITRSV Bihor, pentru evaluarea pagubei. Potrivit inspectorului şef Daniel Coraş, echipajul trimis la faţa locului a găsit 33 de cioate ale unor arbori nemarcaţi, toţi cu un diametru de peste 50 cm. "Furtul s-a comis chiar lângă şosea, din zona denumită Şesul Padişului. În total, e vorba de peste 100 metri cubi de lemn în valoare de peste 10.000 lei. Cine sunt autorii, vor stabili cei de la Poliţie", a explicat şeful ITRSV Bihor.

Coraş susţine că hoţii cunoşteau bine zona şi au profitat de faptul că pădurea respectivă nu este păzită. "În aceste condiţii, nu ai cui să-i impuţi lemnele. Nu este pădurar, paznic, nimic. Vor plăti hoţii, în cazul în care vor fi prinşi", a mai spus şeful ITRSV.

Solicitat să prezinte constatările făcute de poliţiştii care s-au deplasat la locul incidentului, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, subcomisarul Alina Dinu, a comunicat că şefii instituţiei îşi vor spune punctul de vedere legat de caz doar în baza primirii unei adrese scrise din partea publicaţiei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
HIENA
HIENA = CORAS ---s-a stiti ca i se potriveste ,chiar sugestiv!
Postat 18 Ianuarie 2014, 06:15 de paduraru
Nu numai la Dobresti se fura PADUREA
FURTUL DE LEMNE NE PEDEPSIT DE LA DORESTI RECIDIVEAZA SI INCURAJEAZA SI PE ALTII LA FURT !! DACA SE POATE TRAII SI DIN FURAT FIID PROTEJAT COTRA SPAGII PLATITE DE HOTI (TAXA DE PROTECTIE LA FURT ) IN COMPLICITATE CU REPREZENTANTII ORGANELOR ABILITATE ALE STATULUI INCET DAR SIGUR SOCIETATEA TINDE SPRE ANARHIE SI PIERDERE TOTALA DE AUTORITATE .SI ASTA INTR-UN STAT AL UNIUNII EUROPENE NU IN NIGERIA SAU SUDANUL DE SUD !!
Postat 09 Ianuarie 2014, 11:19 de PADURAR din DOBRESTI
HOTII SI SPAGARII DE LA ITRSV SI ARR
POPA PROSTU botez de BOT ,de ce se intampla la ITRSV si ARR ,nu stii nimic !! Dar minciuni stii sa spui , despre piste de aeroport si alte OZN-uri investitionale in Bihor !! Popa Cornel si hotii lui de paduri si luat spaga de la transportatori sunt la putere , incepand cu hotul sef de la ITRSV,CORAS (cu dosare penale pentru furt de lemne de la TARCAITA ,se pare ca si condamnat in acest caz ,binenteles cu suspendare) si acest organ de control cu sediul in judetul bihor la 40 de km de jaful de la dobresti si de la padis nu a ...stiut nimeni nimic bravo POPA CORNEL ,ca acuma o s-a apari iar la ziar si cu TOTI HOTII DE LEMNE DIN BIHOR nu numai cu HOTII DE LA ARR , .BRAVO !!!
Postat 09 Ianuarie 2014, 09:55 de bot
HIENA FARA NR ,SI POPA NELIMITAT
bai luati probe de pipii,poate a ros HIENA (CORAS DANIEL) copaci,si cineva a facut un lucru bun si la dus acasa,la foc ca a fost frig...:-)
Postat 08 Ianuarie 2014, 17:46 de ghita
LUPUL CORAS PAZNIC LA OI !!!
D-le Popa Cornel ! D-na promovata ministreasa la paduri si sefa peste ITRSV - urile din tara nu vede in atatea poze ce face CORAS al tau ! Ca doar dvs.la-ti promovat sef la ITRSV-Bihor chiar stiind ca a fost condamnat pentru ,,furt de lemne '' pai asta ar fi ca ,,lupul paznic la oi'' D-le Popa Cornel ,cei drept nu la oile dvs. ci ale noastre ale tuturor . Demisia D-le Popa Cornel dar inainte da-l afara pe Coras CA A FURAT DESTUL !!!!
Postat 07 Ianuarie 2014, 18:42 de Sfetnic
mitre lu bodroanea
MITRE LU BODROANEA SI CU NEATA STIE
Postat 07 Ianuarie 2014, 15:51 de mitre
POPA CORNEL PROTECTOR DE PENALI
P.e.N.a..L.i protectori de PENALI !! Pe d-l P0PA CORNEL il omoara chefurile ,betiile ,curvele si noptile pierdute la jocul de poker in diverse locatii ,fie la NOJORID fie la CHISCAU cu libidinosii din jurul sau precum CORAS , MARELE CONTY ZDREANTA DE PETI si lista ar putea continua...... Acest individ si-a facut campanie si a castigat in total trei mandate pe acest D.N.76 ,CU PROMISIUNI DE CAMPANIE ,RAMASE BINENTELES LA STADIUL DE MINCIUNI.L-AM VOTAT CONSTANT DIN 2000 INCOACE DAR NU O SA-L MAI VOTEZ NICIODATA ,DEJA IL REGRET PE RADU TARLE ,ASTA MACAR A FACUT CEVA PENTRU BIHOR.MA-M SATURAT DE MINCIUNILE Pe.Na.L-istilor si de POPA CU CACATII DIN JURUL LUI! 1 postat de: viitor votant P.D.L.
Postat 07 Ianuarie 2014, 15:03 de corcitura
Pfui ce pute iar la Bins !
De la Clanul Sicilenilor la Clanul Binsenilor .! Hoti ,pungasi ,betivi si c....... notorii ! Numele !? se stiu ,imi e scarba sa le spui . Pfui ce pute iar la Bins !!
Postat 07 Ianuarie 2014, 14:58 de ZORBA GRECUL
In 1 si 2 ianuarie zburdau utilajele prin tot Bihorul
.
Postat 07 Ianuarie 2014, 11:23 de Hall
de care militieni vorbim????
In primul rand ex afaceristul viorel popa nu are proprietate acolo ci este un tertip de a fura padurile neadministrate si mai marii itrsv-ului cunosc bine asta da se scarpina ca fac treaba. de ce nu este audiat cel care a taiat respectiv pruncu lui bodroanea???? de ce nu e audiat transportatorul respectiv neata si piri????de ce nu e audiat politistul anului din pietroasa ....mai marele george????ce cauta astfel de scursuri ca oameni a legi????sa stea sa tina spatele in pietroasa sa vada daca urca parcu in sus????
Postat 07 Ianuarie 2014, 11:09 de neata si cristi boga
de unde stiu "baietii destepti"amanunte...
De unde naiba sa stie hotii aia ordinari ce suprafete de paduri sunt pazite sau nu...? De la nenorocitii aia de la ITRSV,care cunosc 100% situatia padurilor administrate/pazite...ei dai pontul..ei supervizeaza taierile abuzive si rase pe suprafetele neadministrate...Ei,de la ITRSV..cu cei de la Romsilva si cu Ocoalele silvice...iar nenorocitii de militieni sunt partasi la toate astea..Militienii,inspectorii silvici,inginerii silvici de control..toti se impart pe transportatori si padurari..iau taxa de protector de la ei..da,taxa de protectie...fortandui pe protejati sa fure pt toti...Nenorociti multi in tara asta...Noi ne amaram de ce se petrece si pe ei...ii doare la basca
Postat 07 Ianuarie 2014, 09:38 de simplu
Hotiii !!!
Politai sunt la Pungesti sa ii apere pe hotii americano-romani de amarastenii aflati in greva foamei !!!!
Postat 06 Ianuarie 2014, 23:26 de razatorul
ghici unde sunt lemnele :))))
daca vrei sa gaseste lemnele dute si cauta in depozit la petrugan la campani toatalumea stie cael taie in padis a mai fost implicat si in alte scandaluri cu furt lemnos din padis
Postat 06 Ianuarie 2014, 22:08 de campeni
jaf?
Jaf? Deloc! Asta se numeste ca faci afaceri! jaf se numeste in Noul Dictionar(al baietilor smecheri) cei care fura o surcea, o gaina, o trotineta, etc! Restul in acceptiunea unui bussinessman, se numeste afacere!!! Desigur ca s-a stiut de acesta grosolanie.S-a facut sub atenta privire a paznicilor, asa cu s-a facut si la Dobresti! S-a gasit vre-un vinovat? nu!Sau poate ca da vina pe un biet neica-n-drum!
Postat 06 Ianuarie 2014, 21:32 de citizen
Politia e Militie
Echipajele stau la Sudrigiu si opresc doar fraieri care transporta surcele, la aia care transporta cu camioanele busteni nu le fac nimic ca dau SPAGA de rigoare, dar Dumnezeu nu va iarta (...) militieni si padurari burtosi puturosi si infecti ....ha ha ha
Postat 06 Ianuarie 2014, 20:21 de John
Iarasi Viorel Popa!
Sa intelegem ca sediul Administratiei Parcului Natural Apuseni se afla in proprietatea firmei dlui Popa Viorel?Indiferent daca aceasta afirmatie e adevarata, ce legatura are Popa Viorel sau firma sa cu furtul de lemne?Popa viorel are destule pacate(pe care acum le regreta) si nu e cazul sa-i inventati altele noi.Popa Viorel nu are nimic cu acest furt de lemne, v-o garantez!
Postat 06 Ianuarie 2014, 19:05 de Botronea
butas mondialu
bai coras analfabetule pe cine ai trimis sa verifice cioatele respective pe prietenul tau rampa mai bine era sa trimiti pe frateto mare silvicultor si el ca tine dar cel mai bine era totusi sa trimiti pe fostul tau coleg de facultate domnul butas care impreuna cu tine erau marii favoriti ai tuturor profesorilor de la mediu din oradea doi analfabeti actuali mari sefi in silvicultura
Postat 06 Ianuarie 2014, 18:58 de gura casca
Ori nu-ti faci treaba, ori esi corupt.
Daca n-au vazut pt. ce-i platim ? Seful lor ar trebui sa-i dea afara.Sau au vazut ? Stie si sefu ?
Postat 06 Ianuarie 2014, 18:52 de Garcea

FOTO BIHOREANUL

  • Unanimitate la PSD Bihor: Ana Maria Tiron, executată pe repede-înainte, la cererea lui Mang (FOTO)
  • Bilanţ ISU Crişana, după furtună: zeci de persoane au fost rănite în Bihor. Cursuri suspendate, luni, în 18 școli (FOTO / VIDEO)
  • Prăpăd în Bihor, după vijelie: Aproape 40 de localităţi afectate, copaci şi stâlpi de curent căzuţi, 150 de turişti blocaţi în zona Barajul Leşu (FOTO)
  • Festivalurile din Oradea, 'bătute' de furtună: Mai multe standuri şi umbrele au fost distruse, iar unele concerte anulate (FOTO/VIDEO)
  • Circa 800 de concurenţi au luat startul la Oradea City Running Day. Vezi LIVE cursele! (FOTO/VIDEO)
  • Viticultori din judeţ au transformat Parcul Bălcescu în mustărie (FOTO)
  • Debut cu puţini ofertanţi şi participanţi la Zilele Culturii Maghiare din Cetate (FOTO)
  • Investiţii de 4,1 milioane euro. Lucrările de reabilitare a Palatului Vulturul Negru s-au încheiat (FOTO)
  • Strategia de parcări: Primăria Oradea şi-a ridicat în cap locuitorii zonei centrale prin introducerea parcărilor de scurtă durată (FOTO)
  • Strada Vasile Alecsandri a fost închisă pentru lucrări de reabilitare şi pietruire (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON