URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
10 August 2010, 10:36

Poţocul de Splai, porcul de Ioşia

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deşi unii mi-s amici ori chiar prieteni (sau poate tocmai din acest motiv), privesc cu dezamăgire la felul în care ecologiştii legitimaţi la un ONG ori la altul încearcă să-şi impună poziţia în controversa podului rutier care va lega malurile Crişului între Ioşia Nord şi Rogerius. Zic cu tristeţe nu doar fiindcă se expun la înjurături (ca de altfel şi adepţii construirii podului), ci mai ales pentru că modul de manifestare, poate şi scopul ecologismului lor, a devenit derizoriu. Ultima ieşire la rampă, găzduită săptămâna trecută de Centrul Regional pentru Supraveghere Ecologică, a arătat că verzii îşi şifonează, pur şi simplu, blazonul ca şi când n-ar fi al lor.

Profitând că Direcţia Tehnică a Primăriei a argumentat superficial necesitatea podului (funcţionarii s-au bazat mai puţin pe măsurători exacte şi mai mult pe supoziţia că doar rău-voitorii s-ar opune proiectului), ecologiştii au dovedit o neseriozitate cel puţin la fel de mare. Cum să spui că un pod nu e necesar fiindcă mai în amonte există încă unul, deşi e clar că fiecare are alţi utilizatori? Cum să ţii cont doar de interesele riveranilor când, în această logică, locatarii de pe Magheru ar putea şi ei să ceară desfiinţarea liniei de tramvai, iar cei de pe Corneliu Coposu demolarea pieţei Rogerius? Cum să ceri adeziunea majorităţii orădenilor când tu fluturi stindardul unei minorităţi, supărate că pierde din liniştea proprie, dar indiferentă la disconfortul celorlalţi?

Şi mai ridicolă îmi pare însă pretenţia că noul pod ar calamita eco-sistemul, periclitând soarta a fix 20 de specii din fauna zonei. Nu e clar dacă animalele sunt protejate de lege (mă îndoiesc) şi nici care sunt, concret, speciile pe cale de dispariţie. Să fie ţânţarii, şerpii şi şobolanii care au proliferat decenii întregi în mizeria nederanjată de edili? Dacă de acestea e vorba, mai bine lipsă!

Cred că ecologiştii noştri îşi asumă, poate inconştient, un statut de talibani. În loc să amelioreze proiectele edilitare, propunând îmbunătăţiri convenabile tuturor, li se opun de dragul opoziţiei. Mă întreb dacă aceşti oameni, pe care nu-i acuz de rele intenţii, chiar nu realizează că într-un oraş e realmente nevoie de şosele, de poduri şi de mijloace de transport în egală măsură în care îi trebuie ape şi aer curat, copaci şi iarbă. Dar verzii noştri par să caute nu echilibrul, ci blocajul.

Să se mai mire, atunci, că sunt întrebaţi pe unde au militat atunci când aceiaşi locatari din Ioşia şi Rogerius pe care-i apără împotriva lor înşişi au reclamat ani întregi că pe malurile Crişului nu existau garduri de protecţie sau că în zonă nu-ţi poţi aerisi apartamentele de putoarea pe care, cu nitriţi cu tot, o emană porcii fermei Nutrientul Palota?

Că, pe scurt, li se poate reproşa pasiunea mai mare pentru şobolanul de Splai şi nu pentru orădeanul de oraş?...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
potocii portocalii
Ce mah?!!? S-a umflat rishcashu-n petrelisti?
Postat 18 August 2010, 00:04 de fflorin acacatului
mare lingau ai ajuns
ce ai ajuns bai gunoiule...Orice zic galbenii e bine fiindca iti dau si tie un os. Pe alte vremuri pareai un tip normal, dar numai goana dupa spaga te face justitiar
Postat 15 August 2010, 18:52 de lica
de acord cu cris
mare dreptate are domnul Cris. Ecologistii au prins acum un moment de facut imagine, si dai si crapa! De parca nu ar mai fi alte probleme legate de ecologie in Oradea ci doar pe splai si la pontoane. Cat despre ecosistemul de la pontoane, nu am mai auzit ceva mai penibil: ce ecosistem? Si mai penibila alaturarea acestui demers celui de acum 3 ani, cand filip voia sa distruga portiunea centrala a malurilor crisului, intre dacia si centru. Acolo e intradevar un loc care trebuie pastrat asa cum e, o comoara a orasului. Nu se pune problema in ceea ce priveste zona pontoanelor, cu maluri betonate de zeci de ani.
Postat 11 August 2010, 22:07 de cristi
pt Un amic
bestial, comentariul. atat de real incat il recunosti pe ziaristul grohaitor si pe editorialistul chitzcan doar uitandu-te la poza care insotzeste comentariul.
Postat 11 August 2010, 21:09 de cititor
incurcatura
domnule cris aveti ceva cu verzii ? ei nu au protestat .............dar nici ecologistii............ci doar un ong . de ce faceti afirmatii nefondate in articol ? as dori un raspuns . nu inteleg de ce te opui cu atata vehementa vis a vis de ideile cetatenilor care nu-si doresc acest pod . o fi mare suma pe care o primesti.hahaha
Postat 11 August 2010, 01:53 de ziarista
brava
in sfirsit "onestul" domn cris are un moment de sinceritate si se recunoaste pe sine in titlul articolului. si soc! e 2 in 1...
Postat 10 August 2010, 23:33 de alt amic
Domnule Cris2
Un adaos la comentariul de mai jos: in urma cu trei ani, dumneavoastra erati alaturi de cei care se opuneau betonarii malului Crisului. Sigur, acum nu e vorba de o betonare, ci doar de un pod. Chestiunea e ca atunci erati de partea unei minoritati. Nu au avut inspiratie cei care erau atunci la putere sa va acuze ca sunteti aparatorul boschetarilor si al sobolanilor de pe maluri, impotriva majoritatii care si-ar fi dorit poate un Cris ca la Chicago, intubat, fara mizerii pe mal.
Postat 10 August 2010, 18:47 de Un amic
Domnule Cris
Domnule Cris, in urma cu 3 ani, cand ne luptam sa nu se betoneze malul Crisului in zona colegiului Gojdu, tot "stindardul unei minoritati" il fluturam. Ca si atunci, nu era vorba de a apara comoditatea unor locuitori impotriva altora. Stiti bine ca actiunile "ecologistilor" nu sunt motivate de proximitatea locuintei fata de zona in care o actiune ar avea un impact negativ, chiar daca unii reprezentanti de frunte ai primariei repeta ziaristilor, in lipsa de argumente, ca oponentii podului locuiesc in apropierea actualului pod de pontoane. Nu e asa. Aceasta minciunica e doar produsul unor minti care nu actioneaza decat manate de un interes material cat se poate de concret. Stiu ca sunteti un sustinator sincer si dezinteresat din punct de vedere pecuniar al construirii podului, insa stiindu-l dumneavoastra pe cel care e in spatele acestei idei, poate ar trebui sa fiti mai retinut in entuziasm. Nu de grija dumneavoastra si a celor ca dumneavoastra, cetateni onesti pana la proba contrarie, nu mai poate cel cu astfel de idei... constructive. Din pacate el e in situatia de a si le impune fie ca doriti dumneavoastra sau nu, fie ca majoritatea sau o minoritate a locuitorilor sunt impotriva.
Postat 10 August 2010, 18:43 de Un amic
podul e o aroganta2
Aici ar trebuie sa investeasca administratia locala bani si energie in realizarea unui transport in comun performant si realizarea alternativelor la transportul cu masina personala, sa faca piste de bicicleta in tot orasul. Altfel oricate poduri se vor face nu vor fi de ajuns, pentru ca daca nu este de ajuns un pod la 1,6 Km de prededentul atunci nu va fi niciodata de ajuns.
Postat 10 August 2010, 18:29 de alin
podul e o aroganta1
Poate ca domnul Adrian Cris are anumite interese in a sustine cu frenezie toate proiectele demarate de Bolojan, fie ca sunt necesare fie ca nu.Intre podul decebal si cel pe care trece soseaua de centura sunt doar 1,6 kilometri, nu mi se pare o distanta prea mare astfel incat sa nu poti ocoli cu masina atata, mai bine sa se faca acestea mai late decat sa faci inca unul asa de dragul comoditatii catorva oameni.Pe de alta parte Viena are doar 5 poduri peste Dunare la cei 1 700 000 de locuitori, adica de 8 ori cat oradea, plus milioane de turisti care viziteaza anual Viena, turisti pe care in oradea din pacate nu o sa-i vedem niciodata, si se descurca destul de bine, acolo nu sunt blocaje in trafic si nici necesitatea de a mai face vre-o 30 de poduri ca sa pastram proportia cu numarul de poduri/locuitori din Oradea.Evident ei au un transport in comun care chiar functioneaza si acolo tramvaiele si autobuzele nu stau blocate in trafic pentru ca unii destepti isi parcheaza masinile pe linie, si acolo sunt piste de bicicleta astfel incat mersul cu bicicleta nu inseamna sinucidere.
Postat 10 August 2010, 18:26 de alin
mda
o fi ceva interes pe acolo,nici eu nu inteleg de ce sa nu construiesti un pod peste un rau care oricum are albia artificiala facuta de mana omului,poate ar trebuii intervenit pe maluriile raului crisul repede pt. a se creea o fauna asa cum este in zona centrala sau cel putin ceva plantati etc..dar nicidecum sa nu construiesti un pod ca strrica ce? ecosistemul inexistent sau care?cel din viitor?iar la faptul ca riverani se simt deranjati de traficul care va fi in zona bine zis de dl Cris,ce ar fi daca as cere eu in zona mea sa se desfiinteze ce ma deranjeaza?hai sa-i lasam sa protesteze,au dreptul,sa prostestam si noi cei care vrem ceva,in orasul asta chiar nimic nu se poate face fara sa vina "cineva" sa blocheze?e bine sa fie opozitie dar opozitia sa aiba un puct de vedre clar si o motivatie,nu absurditati.
Postat 10 August 2010, 14:12 de el doradeo
excelent articol
foarte bine scris articolul, impartasesc intru totul punctele de vedere exprimate. sunt situatii si situatii. de exemplu si mie mi-a parut rau de ceea ce s-a intamplat in 2008 in alveola din fata Bisericii cu Luna(e drept, si atunci au fost proteste ecologiste). acolo chiar a fost o problema, vechea vegetatie arata mult mai bine decat gazonul lesinat de acum. dar de ce sa nu construiesti un pod nu inteleg nici eu!
Postat 10 August 2010, 11:42 de dan oradeanul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON