URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 22 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
26 Ianuarie 2011, 10:27

Epistolă către Sofronie

Bihorel a "decernat" săptămâna trecută premiul "Hoţoman înălţat" pentru că episcopul Sofronie se arată prea necruţător faţă de unii preoţi, iar faţă de alţii extrem de tolerant. Textul arăta că PS l-a binecuvântat pe fostul consilier episcopal Adrian Fofiu, trimiţându-l iniţial la biserica Sf. Dimitrie, dar transferându-l apoi la biserica Înălţarea Domnului fiindcă enoriaşii îl prinseseră că a dijmuit banii pentru construirea lăcaşului.

Bihorel sublinia că episcopul mai bine îl punea unde nimeni nu-i ştie isprava şi, taxând detaliul că părinţelul s-a prezentat la post cu Poliţia, a glumit amar că oamenii Bisericii vor apela curând la ONU pentru a smulge iubirea credincioşilor.

După cinci zile, Biroul de presă al Episcopiei ne-a trimis o epistolă intitulată "Răutate fără limite, zeflemea inutilă şi de prost gust", acuzând "seria atacurilor la adresa Episcopiei şi, implicit, a Bisericii Ortodoxe Române". "Faptul că redacţia îndrăzneşte (!) să aducă batjocuri necontenite Bisericii şi slujitorilor ei arată reaua voinţă, lipsa educaţiei şi a bunului simţ", zice Biroul de PR al PS. Mai departe, documentul spune că transferul preotului s-a făcut statutar şi legal, "fără intervenţia unor instituţii ale statului". PR-iştii PS-ului adaugă că dacă Fofiu era "exilat în ţinuturi damnate", ziarul ar fi făcut din el "un martir", şi încheie cu avertismentul că dacă jurnaliştii "cu minţile întunecate şi inimile pline de ură" nu se potolesc, Episcopia va da ziarul în judecată.

Se cuvine, deci, un scurt răspuns. 1. Preotul a intrat în biserică cu poliţişti înarmaţi, fapt mărturisit ziarului de enoriaşi, care se întreabă de care hoţ veniseră oamenii legii să-i apere. 2. De ce credincioşii sunt jigniţi de Episcopie cu un slujitor ştiut păcătos şi pe care nu l-au cerut, ei având alt preot, de care sunt mulţumiţi? 3. Cum va suna predica lui Fofiu, va sări peste porunca "să nu furi" şi îi va numi pe credincioşi "fraţii mei", deşi aceştia nu-i sunt fraţi întru hoţie?

BIHOREANUL n-a pretins că transferul preotului n-ar fi fost "statutar" (legile sunt adesea în favoarea nelegiuiţilor şi în Biserică, ca în toată societatea), ci doar că n-a fost moral. Or, ce Biserică e aceea care ţinteşte să fie legală, dar nu şi morală? Totodată, noi n-am cerut exilarea preotului în deşertul Egiptului, ci am sugerat doar că putea fi trimis mai pe la ţară, unde turma să nu-i ştie găinăria, iar Episcopia putea sau nu să ţină cont de sugestie, după cum pofteşte.

Ar mai fi multe de spus despre măsurile diferite cu care Biserica îşi cinsteşte slujitorii, despre anacronismul ce interzice preoţilor persecutaţi să nu se plângă de episcopi oricât ar fi aceştia de despotici. Dar nu e loc acum. Ceva însă tot ar trebui să înţeleagă şi managerul Episcopiei: că nu-i infailibil precum Papa şi că, dacă cere respect, trebuie să acorde respect. Atât jurnaliştilor, cât şi credincioşilor, cu care refuză constant dialogul. Altfel, PS poate fi un cărturar strălucit, dar care nu răspândeşte înţelepciune în turmă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
@eparhia
lectia 2-a: sa nu te uiti in oglinda.........sa nu regurgitezi si putinii neuroni pe care ii mai ai.......succes!......pe urma trecem la lectia a 3-a
Postat 31 Ianuarie 2011, 21:56 de altul
@altul
care-i problema ta ? daca sunt scarbit de catolicism, asta e. nu mai vreau la catolici pt ca mi-e rusine. ma duc la ortodoxi sau ORTODOCSI (de acuma inainte, daca tot trec acolo, voi sti sa scriu, ORTODOCSI).
Postat 31 Ianuarie 2011, 20:18 de eparhia
catre eparhia
ramai cum esti...."ortodoxi"...........mai treci pe la scoala
Postat 30 Ianuarie 2011, 18:27 de altul
hahaha.....
tot orasul nu produce atata *, cat poate sa manance cris asta.
Postat 30 Ianuarie 2011, 18:12 de cotidian
TREC LA ORTODOXI !
cu atitia popi pedofili, cu toate mizeriile astea, mi-e rusine ca sunt catolic. TREC LA ORTODOXI!
Postat 30 Ianuarie 2011, 18:00 de eparhia
Ce e de facut oameni buni?
Am citit toate comentariile si ce au in comun este faptul ca nimeni nu este multumit de acest epicop. Ma alatur si eu voua. Este un afacerist tinerelul acesta. Cand era episcopul mai in varsta, cel dinaintea Narcisistului, nimeni nu auzea nimic de epicopie, de scandaluri si de toate cele acum.....in fiecare saptamana avem o stire noua. Ce e de facut oameni buni? Si da, Virgil de la greco-catolici e un model, al nostru....e bun de dat exemplu la asa nu.
Postat 30 Ianuarie 2011, 16:26 de Si eu
Trista realitate!
Cu Daniel si Sofronie in frunte,ortodoxia va deveni o afacere rentabila pentru preoti ca Fofiu si multi,multi altii. Dumnezeu sa va ierte pentru profanarea ortodoxiei,domnilor cu pretentii de fete bisericesti!
Postat 29 Ianuarie 2011, 10:21 de safe
Dezamagire
mi-e rusine ca sunt ortodox! ce dezamagire este pentru mine acest episcop ortodox..sunt invidios pe catolici si greco-catolici pentru episcopii pe care ii au..Virgil e un lord, un gentalman, un parinte, pe cand Sofronie e o rusine...o dezamagire...
Postat 29 Ianuarie 2011, 08:07 de cineva
parere...
cred ca acest caraghios episcop e bolnav psihic..prigonirita cronica! s-a imbolnavit cum ca cineva ar avea ceva cu Biserica, cu crestinii si se victimizeaza prin „biroul de presa„ dupa care se ascunde de fapt tot el..sub cuvintele mieroase pe care se forteaza sa le spuna, se ascunde un caracter bolnav, un om fara frica de Dumnezeu si respect fata de oameni
Postat 29 Ianuarie 2011, 08:04 de Dana
UMFLATU
Domnilor, Cititi revista LEGEA ROMANEASCA ultimul numar sa vedeti acolo OSANALE la adresa lui SOFRONIU UMFLATU. isi bate joc de credinciosii ortodocsi alaturi de o ceata de derbedei incompetenti. Va veni si vremea sa dea socoteala! acum viseaza sa ajunga mitropolit in locul lui BARTOLOMEU! Aici la Oradea o sa-i putrezeasca oasele... Nemernicul!
Postat 27 Ianuarie 2011, 20:44 de dari novaceanu
narcisistul
Nici un episcop sau preasfintit, cum s-ar numi el, nu si-a facut poze si tablouri, cu el insusi, pe care sa-i oblige pe supusii popi sa le expuna prin toate bisericile, cu exceptia unuia singur...NARCISISTUL. Doar acest lucru, mic si poate neinsemnat pt unii, spune tot despre caracterul lui. E un pacat mare...si daca totusi ii place sa se admire si i se pare lui ca e frumos...n-are decat s-o faca, dar sa nu ne oblige pe noi, cei care intram in biserici, sa-i vedem chipul. Sa-si retraga toate pozele si tablourile din lacasele de cult, pt ca nu-i vrednic...si stie bine.
Postat 27 Ianuarie 2011, 11:18 de Preoteasa
BOR
"redactia indrazneste"... Hm, s-au obisnuit tovarasii preoti sa nu miste nimeni in front. Enoriasul trebuie sa accepte tot ce i se impune. Taxa fixa de cununie, taxa fixa de botez... Biserici ridicate cu toptanul... Sunt ortodox dar nu mi se pare normal ca in fiecare cartier sa fie n-spe biserici. In loc sa faca ceva util pentru comunitate, un azil de batrani, o gradinita, ceva, ei nu fac decat sa-si ridice biserici. Nu mi se pare de asemenea normal ca atata timp cat un preot are un apartament (chiar 2 unii) sa i se ridice casa parohiala (din banii enoriasilor sau de la stat, tot aia e). De mizeriile lor nu trebuie sa stie nimeni, noi trebuie doar sa le pupam mana!!!
Postat 27 Ianuarie 2011, 08:40 de azeroth
naparci oportuniste
Daca Biserica nu e exemplu , ce sa astepti de la oamenii e rand? Tata bea o sticla, pruncu\' o sa bea doua. Numa ca nu toti pruncii is prosti, unii isi vor calca tatal betiv in picioare! Plus ca te poti trage de sireturi cu oamenii, dar cu Dumnezeu nu! Poti castiga toate procesele intr-o justitie indracita(adika asta de la noi) dar la scaunul de judecata al lui Dumnezeu nu mai poti nici mitui, nici minti nici prosti....esti gol golut! Nu ma mai mira marsavia celor care au ca misiune strangerea de comori in cer dar aduna averi colosale aici pe pamant doar pt imbuibarea lor.
Postat 26 Ianuarie 2011, 21:53 de daisycutter
naparci oportuniste
Daca Biserica nu e exemplu , ce sa astepti de la oamenii e rand? Tata bea o sticla, pruncu o sa bea doua. Numa ca nu toti princii is prosti, unii isi vor calca tatal betiv in picioare! Plus ca te poti trage de sireturi cu oamenii, dar cu Dumnezeu nu! Poti castiga toate procesele intr-o justitie indracita(adika asta de la noi) dar la scaunul de judecata al lui Dumnezeu nu mai poti nici mitui, nici minti nici prosti....esti gol golut! Nu ma mai mira marsavia celor care au ca misiune strangerea de comori in cer dar aduna averi colosale aici pe pamant doar pt imbuibarea lor. Tot ce e facut la intuneric va fi adus la lumina zilei.
Postat 26 Ianuarie 2011, 21:49 de daisycutter
bravos
felicitari adrian cris respectele celor din cartierul N. Iorga
Postat 26 Ianuarie 2011, 19:53 de romanul
replica la articol
Nu face,ce face popa? ci sa faci ce zice popa!.Nu este treaba crestinului ortodox ce face popa ortodox cu bani biserici ortodoxe !:))=)) Dimpotriva este treaba crestinului ortodox ce face popa ortodox cu bani biserici ortodoxe,iar hotaririle si deciziile unei biserici ortodoxe sa i-a in comun acord cu crestini ortodocsi si consiliul parohial al acelei biserici ortodoxe si nu cu consilieri comunali PeNaLi si primarul PeNaL Pasca Ioan padureanul cheretit mare hotz mare bandit.Preotul ortodox Trif Emanuel proaspat instalat in parohia ortodoxa Tarian a luat niste hotariri ,si a hotarit cu consilieri comunali PeNaLisi primarul PeNaL nu cu consiliul parohial al biserici din Tarian si cu enoriasi .Fara suparare ,fara dusmanie ,fara prietenie numai adevarul si dreptatea spusa in fata ,s-a hotarit ca 2 firme de constructi,firme de casa ale primarului penal Pasca Ioan sa costruiasca si sa renoveze casa parohiala si biserica , ca sa-si faca campanie electorala din banii crestinilor ortodocsi din Tarian si ca sa-si mai construiasca si el cite ceva pe la casa din bani tarindanilor.Tarindani sunt oameni rai si putzini mai merg la biserica ortodoxa. Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 26 Ianuarie 2011, 10:59 de Romanul Simplu
papa
si eu zic ca raspunsul dat de bihoreanul este exclenet formulat! singura chestie, introducerea sintagmei "nu-i infailibil ca Papa" va conduce la ideea in mintea lui sofro ca in toata "afacerea" s-a bagat si biserica romana unita cu roma(greco-catolica). asta e! sofro, cu pacatele lui(multe, exagerat de multe, inclusiv pe linie .ay).
Postat 26 Ianuarie 2011, 10:54 de dan oradeanul
.
foarte tare raspuns bihorel :)))
Postat 26 Ianuarie 2011, 10:43 de .
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON