URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 22 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
27 Iulie 2010, 13:07

Comunicare a la Bolojan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

N-am fost un fan al piramidei din Primărie, m-am îndoit mai ales de oportunitatea construirii ei, pe seceta asta bugetară. Dar sunt convins că, până la urmă, orădenii se vor bucura de noile condiţii, iar primarul nici nu-şi va face vilă la Paleu din comisioane şi nici nu se va încurca, de exemplu, cu nora şefului comunităţii armene.

Nişte reporteri de la Gândul au botezat, însă, lucrarea "piramidă cu WC", demonstrând că, în ciuda buletinului de Bucureşti, rămân tributari originii lor rurale. Eu unul nu văd ce e rău să se facă WC-uri într-un spaţiu care conţine şi o cantină-restaurant. Poate că ei, când merg la bufetul din satul natal, obişnuiesc să-şi facă nevoile şi neamul pe gardul Primăriei, dar noi avem alte pretenţii. Miştocarii ar rămâne surprinşi să afle că şi la piramida de la muzeul Luvru există grupuri sanitare...

Subiectul a fost dezbătut şi de Mircea Badea. Acesta a profitat de o explicaţie total inabilă a primarului nostru, care explica ştiinţific că de fapt e vorba de două cuburi care intră unul în altul. Formaţia de profesor de matematică l-a trădat pe Bolojan, căci nu vorbeşti de cuburi unui Badea cap-pătrat, care poate lua povestea ca pe un afront personal. Chiar aşa, ce are omul cu dumneavoastră, dom' primar? I-aţi fost cumva profesor?

Dacă Bolojan ar fi explicat că e vorba doar de un spaţiu de birouri, nu s-ar mai fi făcut atâtea valuri. În ţara asta degeaba încerci să faci lucruri bune dacă rămâi în ipostaza politehnistului, a celui care are privirea inteligentă dar nu se poate exprima. Oricum, e greşit să crezi că tu le ştii pe toate şi să nu apelezi la biroul de comunicare, fiindcă s-ar putea să pierzi puncte importante la capitolul imagine.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
idee buna
mie, ca si contribuabil, mi se pare buna ideea amenajarii unui spatiu in care platitorii de impozite locale sa se simta ca oamenii, si nu ca animalele. Inchei prin a mentiona ca nu l-am votat pe bolojan la ultimele alegeri, dar o voi face la urmatoarele, pentru ca omul face bine ce face. Iar daca ar dispune de fondurile din care s-a infruptat filip atatia ani, cu siguranta ar fae mult mai multe.
Postat 02 August 2010, 13:07 de cristi
un om fara caracter
o zdreantza securista.....
Postat 30 Iulie 2010, 12:58 de cunoscator
mare lingau Chirila asta
cred ca bietul Chirila a juns la foame. Avea candava o fata umna si parca si umor. Saracul securist, a ajuns un slugoi disciplinat. Sper ca Bolojan achita la timp cotizatia.
Postat 29 Iulie 2010, 07:33 de laminor
vuvuzelele lui bolojan
bolojan nu are nevoie de birou de comunicare, purtator de cuvant, etc. acest rol este asumat de vuvuzela, chirila.
Postat 28 Iulie 2010, 17:31 de lol
ziaristul tonomat chirila
" domnule" chirila sunteti jalnic sa nu mai spuneti nimanui ca reprezentati presa din Bihor......
Postat 28 Iulie 2010, 12:19 de popa florin
fara frustrari
ce vrea primarul e ff simplu vrea urmatorul mandat.............dar eu nu l voi mai vota.............isi face conditii de nemuritor acolo.........cate caldiri avem noi oradeanii si culme ca sunt multi care dorm pe strazii...putem sa i multumim Primarului.. numai un cutremur va face curatenie...face pe orbul dar sa nu orbesaca cu adevarat!
Postat 28 Iulie 2010, 12:07 de wow
atentie, cad pedelistii!
sar pedelistii din corturi! asa baieti, nu va lasati, poate poate veti mai castiga vreodata alegerile improscand cu noroi si furand ca-n codru. Cu conditia ca poporul asta sa fie chiar tampit!
Postat 28 Iulie 2010, 09:05 de maria
Gretos
pur si simplu gretos. atata lins in c*r pe fatza nu am mai vazut! dar schimbati-va odata denumirea in "organul" de presa al lui bolojan, ca ar fi mai cinstit!
Postat 27 Iulie 2010, 23:54 de R
dihoreanu' de kkt
imi place gandacul asta, chirila. lingau gretzos, scrie despre ingineri de parca el ar fi terminat vreo faculta umanista. nu. baiatu' lu' tata securist e inginer. in rest, limbi trase lui bolo. chirila, un indivis gretzos.....
Postat 27 Iulie 2010, 22:46 de cititor
Explicatie
In afara de faptul ca faci ceva pentru oras, trebuie sa-i si explici cetateanului la ce o sa-i foloseasca si ce intentii ai. Calitatea consilierilor si a responsabililor cu comunicarea lasa de dorit. Sau poate d-nul Bolojan crede ca nu are nevoie de consiliere si dupa cum se vede da cu oistea in gard ca la Vadu Crisului.
Postat 27 Iulie 2010, 18:20 de Badea Cap Patrat
da e ff important ce vrea primarul ...vechea caladire ce are..e prea naspa pentru ei...vor mai mult.
da alte cladiri alte cheltuieli, si uite cum trec anii si spaga continua... licitatii cu preturi exorbitante pe criza continua...cu ce ideii progresive si de viitor mai veniti? in viata apa si paine sunt cele mai importante pe urma locuinta si caldura... unde suntem stimate PRIMAR...caci sincer numai la voi va ganditi BUGETARII restul cetateani daca nu mai pot plati taxe de ce sa va viziteze? sunteti aberant si jalnic...pacat ! v am vota am gresit......speram ca in viitor sa nu mai gresim...speram ..uite se duce vara vine toamana si din nou iarna si ei vor piramide! ce sa mai spui?
Postat 27 Iulie 2010, 16:05 de zuzu
pupincurism
Bolojan a demonstrat din nou ca e Bolovan . Probabil e prea mica primaria si mai trebuia aruncat ceva maruntis la niste liberali sa treaca de criza :)) . Ma mir ca n-a facut Selina si lucrarea aceasta . Cat cu comunicarea Bolojan e la pamant . dar la ei in vadu Crisului asa se vorbeste :))
Postat 27 Iulie 2010, 15:49 de vladimir
am certitudine ca in viata poti cu multa usurinta sa ajungi invalid...asta ma linistete
"În ţara asta degeaba încerci să faci lucruri bune dacă rămâi în ipostaza politehnistului, a celui care are privirea inteligentă dar nu se poate exprima. Oricum, e greşit să crezi că tu le ştii pe toate şi să nu apelezi la biroul de comunicare, fiindcă s-ar putea să pierzi puncte importante la capitolul imagine."...lucruri bune! serios stiti ce scrieti enumeratile si spuneti ne REALLL cate au mai ramas de facut....IPOCRITILOR! nimeni nu ti garanteaza ca nu vei fi invalid si mila iti va fi PRIETEN ff bune...altfel nu supravietuiesti....azi esti puternic maine cine stie...poti fi chiar tu un invalid, un batran....
Postat 27 Iulie 2010, 14:00 de anca
PUPINCURISMUL a la CHIRILA
Mircea Chirila a luat locul lui Florin Ardelean. Cel din urma lingea c.u.r.u.l. lui Petru Filip, iar Chirila pe cel al lui Bolojan! care o fi pretul pentru Chirila? Al lui Ardelean l-am aflat!
Postat 27 Iulie 2010, 13:41 de sandu r.
corect!
Cu ocazia asta, presa centrala si-a mai demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, incompetenta si reaua-vointa, trunchiind declaratiile primarului si transformand tendentios un lucru bun, facut in favoarea cetatenilor, intr-o batjocura. Adevarul e ca in tara politicienilor corupti e greu de crezut ca mai exista si cate un edil care chiar isi face datoria pentru cetateni si nu impotriva lor, asa cum ne-au obisnuit pana acum predecesorii actualului primar. In plus, omul asta nu incearca deloc sa-si faca imagine si nici nu reactioneaza la mizeriile care apar zilnic si in presa locala, vezi crisana. Oricum, important e ca de pe urma lui va ramane ceva, si nu jaf, ca dupa administratia pd.
Postat 27 Iulie 2010, 13:38 de marian
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON