URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
13 Iulie 2010, 11:45

10 sfaturi pentru Grebenişan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Domnul Gavrilă Grebenişan a fost numit în funcţia de manager la Maternitate. Universitarul orădean are un trecut politic zbuciumat. Ca membru PNL a fost numit şef la RAR, dar pentru că a refuzat să facă nişte servicii fraţilor Micula a fost mazilit. A plecat la PLD, apoi la PDL, iar acum s-ar fi întors la liberali, numai că n-a fost reprimit.

Ştiu ce e în sufletul lui de inginer devenit peste noapte mamoşul şef al municipiului, aşa că m-am gândit să-i dau câteva idei pentru a-şi putea duce sarcina la bun sfârşit.

1. Domnul Grebenişan nu e un neavenit în medicină. Dânsul e doctor, chiar dacă în mecanică, aşa că poate dezbrăca liniştit pe oricine.

2. Fiind as în mecanică, poate reproiecta chiuretele sau să optimizeze forcepsurile.

3. Experienţa sa de la RAR e benefică la Maternitate. De acum înainte femeile vor fi ridicate pe masă cu elevatorul.

4. Steriletele vor putea fi înlocuite cu platinile de la maşini, fiind vorba de acelaşi material.

5. La ieşirea din sala de naşteri, copiii nu vor mai avea numele inscripţionat pe braţ, ci vor fi direct poansonaţi, ca să nu mai poată fi înlocuiţi.

6. Bebeluşii nu vor mai primi certificat de naştere, ci de înmatriculare.

7. În cazul raclajelor, sonda va avea şi rolul de a măsura nivelul de poluare a lăuzei.

8. Cum la RAR şpaga era în floare, nu va fi o mare problemă să se adapteze cu ea la Maternitate.

9. Când se recurge la ajutorul unei mame-surogat, procedeul poate fi asimilat cu cel de recarosare.

10. Planificarea naşterilor se poate face online, ca la RAR. Femeia care nu naşte la data solicitată îşi pierde rândul şi trebuie să se reprogrameze.

Trăiască inginerii, oriunde s-ar afla!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
da ce sa faci ?
vreau sa-i zic lui bace ceva, esti un idiot fara masura, cred ca ai cunoscut un om care ti-a facut tie bine odata, eu l-am cunoscut mai bine ,este un fel de iuda pe-o parte te pupa pe alta te vinde. asa ca nu mai veni cu lectii de atotstiutor ca nu esti asa cunoscator cum vrei sa pari . de aceea a fost o curva politica ? si de aceea a fost prin lund din bani partidului? sau multe alte minciuni pe care oameni inocenti ca tine le cred. hai pa
Postat 25 Ianuarie 2011, 17:06 de menx
Demisia de onoare.
Al 11-lea sfat, de bun simt, daca mai putem vorbi despre asa ceva: demisia de onoare!
Postat 21 Iulie 2010, 11:50 de safe
cameleonii
jos traseitii politici ! jos oportunistii nesimtiti, fomistii buni la toate si la nimic !
Postat 17 Iulie 2010, 00:34 de oradean
HAI SICTIR...
Da,traiasca inginerii...! Daca ati avea mai multi ingineri la conducere ati vedea ca perfectiunea cotelor si a executiei , formata in practica proiectarii ar face ca lucrurile sa mearga mai bine in tara. Mult mai bine decat o prezinta unii ziaristi tupeisti si pupincuristi precum redactorii fituicii asteia. ?v=RNOdcBUJ3eU
Postat 16 Iulie 2010, 11:01 de BUREBISTA
anti
bei famiglia lui Grebe, astia care postati prostii pe aicea, plecati ma la tara la paminturile voastre finca vin vremuri grele si voi politrucii sper ca veti fi loviti cel mai rau in gura, pe unde o meritati ..... hai 'pa
Postat 16 Iulie 2010, 10:30 de iancsi
zic si eu
Bace', iti propun sa le servim un vot de blam ziaristilor chirila si cris. dar inainte de asta ar trebui sa le cerem CV. si o declaratie de avere. atata timp cat iti permiti cu un tupeu nerusinat sa-ti dai cu parerea in toate problemele universului, sa ataci si sa jignesti pe cine iti cade la mana, sa batjocoresti persoane publice fara sa respecti macar o minima deontologie profesionala inseamna ca ceva din trecutul sau prezentul tau iti da dreptul la asa ceva. sa le cerem sa se arate. si mai ales sa ne convinga ca performantele lor ii indreptateste sa scrie cate un editorial la 2-3 saptamani. dupa frecventa editorialelor ma indoiesc de capacitatile intelectuale. dupa continut.......decideti voi.
Postat 15 Iulie 2010, 23:06 de bloger
Bace'
citesc cele de mai jos si ....... ma bucur ! sincer! Mai exista oameni de bine pe lumea asta si Va multumesc ! Mai, bace , si aici ma refer la chirila mircea (litere mici) - frumoasa meserie ai!!!!!. Seful tau e foarte multumit de articolele tale de te tine pe prima pagina. Te-ai luat de cine nu trebuie, gunoiule ! L-am cunoscut pe Grebenisan si impresia pe care mi-a lasat-o a fost a unui OM cu mult, mult bun-simt ! Ar trebui sa-ti ceri scuze, magarule ! Ar trebui sa-l suni si sa-ti ceri scuze ! Daca ai fi barbat, daca ti-a mai ramas un dram de demnitate ar trebui sa-ti ceri scuze. NU ESTI IN MASURA SA DAI SFATURI ! Cu atat mai mult lui Grebenisan !
Postat 15 Iulie 2010, 16:19 de Turnesol
nu te mai vindeci....
Cum tu nu produci de cca 20 de ani decat articole superficiale, forme fara fond, zici bine: traiasca inginerii ! Sunt sigura ca va face treaba buna, asa cum a mai facut, dupa cum sunt sigura ca vom mai citi articole fara consistenta in bihoreanul! Brava, dom'le !
Postat 14 Iulie 2010, 08:15 de anemarie
impotenta jurnalistica
citesc pe bloguri sau pe forum sute de comentarii absolut geniale, cu un umor debordant si o abordare atenta a problemelor. de multe ori regret ca nu suntem capabili sa avem jurnalisti de talia acestor anonimi. din pacate ei nu vor avea loc niciodata in fata oportunistilor care ne intuneca viata. dar sa nu disperam. romania se schimba, ca vor sau nu vor acest gen de ziaristi. pentru ca cel putin deocamdata nu puteti opri dreptul la opinie. tranzitor sub protectia anonimatului. dar numai tranzitor.
Postat 13 Iulie 2010, 23:22 de bloger
Lucescu
Articol cu mistocareala romaneasca ieftina. Daca a facut ceva neconform in saptamana de cand e manager, de ce nu ne informati obiectiv? Sa acordam o perioada de gratie, sa vedem ce face intr-adevar, bine sau rau pentru spital. Parerea mea.
Postat 13 Iulie 2010, 15:33 de Daniel
penibil
penibil. din nou articol penibil marca cris sau chirila. in fond si la urma urmei ce sa le cerem. cum sunt drumurile in bihor, cum este sanatatea, cum este invatamantul asa este si presa. de unde nu-i nici dumnezeu nu cere. macar sa recunoastem cinstit starea de lucruri. sa nu ne amagim. sa nu mai facem pe lupii moralisti. sa ne stim toti limitele. atata putem. trist.
Postat 13 Iulie 2010, 15:23 de cititor
Mai chirila (am scris intentionat cu litera mica!!!)
Daca tu ai ajuns mare ziarist, nenea ce cusur are? Intelegi ce vreau sa spun?
Postat 13 Iulie 2010, 14:58 de nicolae balcescu
O parere
Dle. Chirila sunteti nesimtit! Daca ati fi scris un articol cu sfaturi de bun simt n-ati mai fi fost dumneavoastra... Vad ca si Bihoreanul se transforma, incet-incet, in Click, CanCan sau chiar Libertatea.
Postat 13 Iulie 2010, 14:55 de un cetatean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON