URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 24 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
12 Iulie 2010, 16:56

Oradea ieri, Oradea azi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

1948. Reuşite şi promisiuni

Se ştie că pe vremea regimului comunist, tot ce făcea partidul era bine făcut şi frumos din cale-afară. O atestă şi Buletinele Comunale ale municipiului Oradea.

În cel din martie 1948, de pildă, se arată că "cine parcurge cu atenţie teritoriul oraşului nostru, poate vedea prin ce transformări a trecut din punct de vedere urbanistic, în scurtul interval de la instalarea Comitetului Provizoriu".

Printre reuşitele marcate sunt deschiderea malului drept al Crişului Repede, ceea ce a dus la "sporirea parcurilor", şi înfiinţarea unui nou parc în locul fostei grădini a Premontreilor (parcul Palatului Baroc). Acesta, spunea buletinul, va folosi ca teren de sport şi loc de recreaţie "maselor largi muncitoreşti din oraşul nostru".

O altă lucrare de înfrumuseţare a oraşului cu care noua administraţie se lăuda era amenajarea parcului din faţa Gării. Totuşi, în buletin se precizează şi că "nu s-a acordat destulă atenţie amenajării şi întreţinerii străzilor de la periferia oraşului", dar se garantează că în 1950 aceste lucruri vor fi desăvârşite. N-au fost, vreme de jumătate de veac...


plantare.jpg1970. Tu ai sădit un pom?

Indiferent de cum se schimbă vremurile şi cum evoluează oamenii, unele teme au parcă o actualitate veşnică.

În 1970, într-o rubrică intitulată "Creionări" din cotidianul Crişana, Vasile Vetişanu scria un articol de opinie intitulat "Ai sădit un pom?", prin care îşi critica elegant concitadinii pentru că nu se mai obosesc să planteze un copac, obişnuiţi fiind să aibă la îndemână tot ce îşi doresc.

"Cu un pom sădit creşte un om. Parcă simţi cum devii unul din cei care dau zilelor măsuri omeneşti. Sub geamul care stai, pomul se înalţă", se arată în articol.

"Am întâlnit oameni de la oraş, împlantaţi la etajele blocurilor, care nu pot distinge mărul de păr", descrie Vetişanu ruşinea unor orădeni.

"Nu ne lăsăm sufletul să se odihnească, cu ramul ce creşte de sub mâna noastră, sub ochii noştri, iar el ne întreabă: ", încheie jurnalistul.

Chiar dacă de la apariţia acestui editorial au trecut 40 de ani, tema e cât se poate de actuală. E o meteahnă a românului să taie pomi, dar să uite să mai şi pună ceva în loc...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
 • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
 • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
 • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
 • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
 • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
 • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
 • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
 • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
 • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON